Spot reklamowy, video reklamowe – jak zacząć?
Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci 10 min. Artykuł dla firm, które dostarczają usługi lub produkty B2B
- kiedy używać spotów reklamowych?
- jakie są rodzaje filmów reklamowych, i który będzie odpowiedni dla Ciebie
- jak reklamować się za ich pomocą w internecie.
- kilka ważnych porad
Czy wasza organizacja jest gotowa na filmy reklamowe?
Film reklamowy, każdy dział marketingu w końcu zechce stworzyć ten mityczny oręż reklamy. Tylko po co? Odebrałem w życiu kilkaset telefonów od właścicieli firm, którzy mieli fantazję na temat tego jaki film potrzebują i co on zrobi. Często jest tak, że dana organizacja nie jest gotowa na tego typu reklamę, ale bardzo chce taką mieć.
Zrozumiałem, że często jest tak, że pod płaszczykiem spotu reklamowego właściciel firmy potrzebuje filmu pokazującego jego firmę i ma się to nijak do rzeczywistego działania marketingowego – będzie filmem męczył swoich znajomych i firmy, które z nim już współpracują.
Od razu powiem Wam, że żaden film nie rozwiąże problemów z pozyskiwaniem klientów w waszej firmie. Film to jeden z punktów styku interesanta z wasza firmą.
Jeżeli nie macie wieluuuuu takich styków w ścieżce zakupowej waszej buyer person’y to zapomnijcie, że zwiększycie zainteresowanie waszymi usługami czy produktem.
Jeżeli nie wiecie co to jest buyer persona to natychmiast zaprzestańcie działań związanych z produkcją jakiegokolwiek filmu reklamowego. Skupcie się na całej infrastrukturze sprzedażowo-marketingowej, aby nie brakowało tam odpowiednich platform do kumunikacji z Waszym klientem.
Kiedy robić spoty reklamowe?
Film promocyjny, a raczej cały oddział różnego rodzaju filmów promocyjnych muszą być konkretnie osadzone w przestrzeni waszej strategii sprzedażowej. Piszę strategii sprzedażowej z premedytacją ponieważ w dzisiejszych czasach sprzedaż i marketing to jedno i jeżeli któraś organizacja tego nie rozumie to spowalnia sukces sprzedażowy w firmie .
Produkcja filmowa jest nierozłącznym elementem content marketingu, a w szczególności lead nurturing czyli marketingu nastawionego na pozyskiwanie właściwych klientów do obróbki. Musisz wiedzieć, że 3/4 klientów B2B nie zadzwoni do Was jeżeli nie będzie pewnych, że potrzebuje Waszych usług.
Ten fakt jest dla wielu organizacji game changerem. Oznacza to, że wszystkie Wasze działania marketingowe powinny być nastawione na wyedukowanie Waszego interesanta do momentu, w którym zechce dostać od Was ofertę lub po prostu kupić produkt.
Spot reklamowy musi być świadomym elementem całości digital marketingu. Musisz wiedzieć co on ma zrobić. Dlaczego musi? Zakładam, że nie macie nieskończonego budżetu na produkcję filmową i jej dystrybucję. Jeżeli nie będziecie wiedzieć co ma konkretnie robić film to nie będziecie wiedzieć jak mierzyć jego skuteczność. Zwykle jest tak, że połowa budżetu na reklamę jest bezproduktywnie przepalona i najgorsze jest to, że nie wiadomo która połowa. Jeżeli wiesz co chcesz osiągnąć i jak to mierzyć możesz szybko wyeliminować drenaż budżetu.
Spoty reklamowe – od czego zacząć?
Zanim zaczniesz tworzyć scenariusz na film promocyjny odpowiedz sobie na pytania:
- Do którego segmentu robie film?
- Jakie problemy chcemy zakomunikować klientowi?
- Co oczekujemy, że zrobi klient po obejrzeniu filmu?
- Gdzie będziemy wyświetlać video?
- Kiedy będziemy wiedzieć, że nasza reklama przynosi zamierzony poziom efektów?
Jakie są unikalne cechy waszego produktu lub usługi?
To jest najważniejsze pytanie jakie należy sobie zadać. Prawdopodobnie macie produkt podobny lub taki sam jak inne firmy i dlaczego właśnie waszym miałby zainteresować się klient? Nie wystarczy zrobić efekciarskiego video i liczyć na to, że jakoś to będzie.
Ważne jest na jakim poziomie jest świadomość Waszej marki. Inne filmy reklamowe będzie robić PZU, a inne mały pośrednik ubezpieczeniowy z Waszej okolicy. Mimo tego, że dla klienta końcowego efekt będzie ten „sam”. Więc jakie przewagi nad wielką korporacją może mieć pośrednik? Jakie wartości dodane możecie zakomunikować Waszemu klientowi?
Każdy produkt będzie miał inne wartości dodane w zależności od Waszej organizacji. Musicie się dowiedzieć jakie to są wartości dla waszego kontrahenta, a nie co wy uważacie za takie wartości. Przecież nie chcecie robić spotów reklamowych, które nie różnią się przekazem od Waszej konkurencji. Krótko mówiąc: chcemy zwiększyć efektywność sprzedaży przez celowanie odpowiednim komunikatem do odpowiednich odbiorców.
Co ma zrobić klient po obejrzeniu filmu?
W zależności od tego gdzie będzie dystrybuowany film reklamowy, będą różne możliwości tego co ma zrobić widz. Po obejrzeniu w kinie czy telewizorze klient może zapamiętać produkt lub w wersji z bardzo zdeterminowanym klientem wejść na waszą stronę.
Po obejrzeniu w youtube może polajkować, zostawić komentarz, subskrybować kanał, wejść w opis i kliknąć link lub w wersji płatnej dystrubucji w YTB czy FB kliknąć w CTA – call to action. Jaka ma być ta akcja? Przejście do strony z opisem produktu? A może przejście do sklepu internetowego? Widzicie jest kilka możliwości i w zależności od tego co ma zrobić klient musimy zrealizować odpowiedni scenariusz.
Dlaczego warto mieć filmy reklamowe?
- Bo są jeszcze stosunkowo tanie w dystrybuowaniu w internecie
- Przykuwają uwagę na conajmniej sekundę
Najdroższą rzeczą w świecie marketingu jest uwaga właściwego klienta. Dzisiejszy klient jest przebopdzcowany reklamami i próbami sprzedaży mu czegoś na każdym kroku. Ludzie stają się odporni na clickbait i banery reklamowe w każdym możliwym miejscu. Filmy reklamowe jeszcze dobrze się bronią, ale tylko te dobrze zrobione.
Dobrze zrobiony spot reklamowy.
To taki, który jest wyświetlony w odpowiednim miejscu, o odpowiedniej porze i odpowiedniej osobie. Zaprojektowany tak, że klient obejrzy go do momentu, w którym będzie wiedział czy to produkt dla niego.
Dla twojego klienta liczy się tylko jego interes i lepiej szybko mu go uświadom.
Można zrobić film z usługą lub produktem dla właściwego odbiorcy, ale można go zrobić tak, że żaden klient go nie obejrzy. Np: Filmy zaczynające się od 5 sekundowej animacji z logo marki. Bezużyteczne marnowanie uwagi. Po co mu 5 sekund gapienia się w jakiekolwiek logo w internecie, którego nie potrafi połączyć ze swoją potrzebą? Albo przyciągające się ujęcie wschodu słońca z siedzibą klienta na pierwszym planie? Są filmy gdzie to jest w porządku, ale najczęściej nie jest tak.
Film reklamowy ma swoją funkcję
Różne potrzeby, różne typy filmów reklamowych. Załóżmy, że masz produkt do zakomunikowania na rynku. Robisz stronę internetową typu landing page, robisz grafiki które umieścisz w social media, piszesz artykuły, które uświadamiają w jakiś sposób potencjalnego nabywcę, robisz wideo recenzje u influencera, robisz film z case study jak z niego korzystają inni, robisz instrukcję obsługi (graficzną, tekstową i video które umieścisz na swoim kanale YTB i stronie internetowej) i robisz Hook Video
Co to jest Hook Video
Naganiacz. Jak najkrótszy film, który ma zachęcić odbiorcę do działania. Np: przejścia na inna stronę gdzie będzie miał obszerny opis usług/produktu. W takim filmie nie ma czasu na pokazywanie samego logo przez 5 sekund. Tutaj lecimy szybko co mamy, co Ci to da i co musisz zrobić aby to dostać. Można to zrobić w 5 sekund, a już na pewno w 15 sekund. Dłuższy film z obszerniejszym wyjaśnieniem zamieścisz na stronie lądowania.
Koszty spotów reklamowych
Oprócz cen wytworzenia, w której jest zawarta praca nad scenariuszem, wynajem lokacji i aktorów, zapłaceniem za lektora i muzykę, kosztów operatora kamery, kosztów montażysty, oświetleniowca, kolorysty, dźwiękowca i często kierownika planu.
Co z ceną dystrybucji?
Cena dystrybucji zależna jest od miejsca gdzie będziemy puszczać film. Pomijając kina, telewizji i digital signige zostaje nam internet. To najlepsze miejsce do wykorzystania wideo jeżeli nie mamy milionowych budżetów na reklamę. Wyświetlenia filmów mierzymy za pomocą CPM (cost per mile) czyli 1000 wyświetleń filmu reklamowego. Dla YTB w Polsce załóż 3PLN i 5PLN w FB. Można zejść do o wiele niższych wartości, ale na początku optymalizacji kampanii załóżmy droższy scenariusz.
Co więc składa się na cenę używania spotów reklamowych?
- film reklamowy cena
- jaki koszt filmu reklamowego
- oferta film reklamowy
Wytworzenie, dystrybucja i agencja, która nadzoruje wasze konta reklamowe. U nas średnio za 15 sekundowe hook video to wartość 3000 – 6000 PLN netto(bez aktorów i lokacji). Do tego budżet na dystrybucję nie mniej niż 40PLN dziennie i konfiguracja jednej kampanii video w FB i ADS 3000 PLN netto jednorazowo i 200PLN netto/h cyklicznej optymalizacji.
Tam gdzie nie ma budżetu na dystrybucję filmy nie przynoszą spektakularnego efektu. Tam gdzie nie ma doświadczonej ręki marketera, który obsługuje ADS i FB budżet jest przepalany. Nie mówiąc o koszcie wdrożenia całej strategii sprzedażowo-marketingowej.
To my tworzymy filmy sami w firmie.
Nie martw się jeżeli nie masz budżetu na profesjonalny film promocyjny. Internet daje mnóstwo możliwości i najważniejsze jest dobro Waszego klienta. Możecie skutecznie używać filmu reklamowego tworząc go sami komórkami lub kamerką internetową. Social media dają dużo możliwości. Pamiętaj, że ostatecznie ważne jest ile razy klient styka się z Waszą komunikacją. Możecie wrzucać filmy na Wasz fan page, stronę i inne social media bez angażowania profesjonalnych filmowców. Internet jest przepełniony kursami i poradami jak nakręcić marketingowy wsad za pomocą komórek i zmontować to za pomocą darmowych narzędzi używając darmowej muzyki itp…
Film korporacyjny
Za pomocą tego filmu możemy pokazać jak wyglada nasza organizacja. Jest dowodem społecznym. Przydatny do pozyskiwania nowych pracowników. Umieszczony na stronie i YTB. Często puszczany na monitorach przy stoisku na targach lub w siedzibie firmy. Tutaj w zasadzie jedynym kosztem jest wytworzenie. Chyba nigdy nie obejrzałem takiego do końca. A ty?
Filmy wizerunkowe
Wszystkie filmy są filmami wizerunkowymi. Nie dajmy się zwariować dziwnym definicjom. Nie wypada puszczać w kinie produkcji zrobionej komórką, ale już w relacji na FB jak najbardziej.
Filmy z imprez firmowych.
Super do PR i jako dowód społeczny. Do wykorzystania na Facebooka i stronie internetowej. Najtaniej zamówić u dobrych kamerzystów weselnych.
Filmy promocyjne kilka porad:
- Jeżeli spot reklamowy posiada ścieżkę dialogową i zamierzasz wyświetlać go w social media to dodaj do niego napisy ponieważ zwykle oglądamy je bez dźwięku
- Klarowny, mierzalny cel spotu reklamowego
- Interakcja z klientem – jakie jest call to action?
- Bohaterem musi być wasz docelowy odbiorca nie Wy
- Testujcie filmy (nie możecie się zdecydować, która scena jest lepsza? Zróbcie dwa filmy puście je równolegle w kampanii i sprawdźcie który ma większą konwersje)
- Badajcie statystyki utrzymania uwagi odbiorcy
- Mów w języku jakim operuje Wasz klient
- Spraw jeżeli możesz, aby twoje spoty reklamowe pobudzały emocje (strach albo nadzieję)
Podsumowanie
Każdy film zaczyna się od tyłu 🙂 Czyli od celu jaki chcemy osiągnąć. Jeżeli cel jest duży, rozdziel go na mniejsze i zrób może kilka filmów. Bez jasnego celu można uskuteczniać fantazję każdego zaangażowanego w projekt.
Jeżeli nie masz pomysłu na dobry cel to zdradzę Ci sekret: używaj go do remarketingu. W remarketingu filmy sprawdzają się wyśmienicie.
Z wielu form reklamy spoty są najlepiej przyswajalne i chyba najdłuższe w realizacji. Reklamowy film ewidentnie sam nic nie zrobi, ale zaimplementowany do całej strategii będzie dobrym uzupełnieniem.
Zapraszam do zapisania się na bezpłatna konsultację. Link do formularza poniżej.